Parasport Danmark logo hvid.png

Den Gode Oplevelse

Parasport Danmark afholder årligt en sportslejr på Club La Santa på Lanzarote, hvor personer med et handicap kan blive introduceret til forskellige sportsgrene, og få hjælp til at gøre idræt til en del af deres hverdag. Turen er en del af projektet 'Den gode oplevelse i et fællesskab med andre', som strækker sig over et helt år.

Den Gode Oplevelse
19 deltagere var med på sportslejren på Club La Santa 2023

Den Gode Oplevelse er tilbage!! Vi åbner for ansøgningerne den 25. februar, og ansøgningsfristen er den 31. marts. Ansøgningsskabelonen er tilgængelig længere nede. 

Har du et ønske om at blive idrætsaktiv?

Hvert år afholder Parasport Danmark en sportslejr på Club La Santa for 18-20 personer med bevægelseshandicap. Sportslejren er en del af projektet 'Den gode oplevelse i et fællesskab med andre', støttet af Vanførefonden og Bevica Legater, som giver personer, der ikke er idrætsaktive, mulighed for at finde glæden ved idræt i fællesskab med andre.

Projektet strækker sig over et helt år og består af tre faser, der hjælper deltagerne med at arbejde med sig selv, deres vaner og deres idrætsmål.

Som deltager i projektet forventes man at deltage aktivt i alle tre faser:

FØR - Forberedelse på ændrede vaner

  • Opbygning af sociale relationer med de andre deltagere.
  • Sæt personlige mål og begynd arbejdet med at opnå dem.
  • Deltag i gruppearbejde, hvor I sammen inspirerer og støtter hinanden

UNDER – Sportslejren på Club La Santa

  • Afprøv forskellige idrætter og find den rette aktivitet for dig.
  • Arbejd med mentaltræning og få støtte til at opbygge et idrætsaktivt liv.
  • Fokus på fællesskab og et stærkt netværk.

EFTER – Implementering i hverdagen

  • Fokus på at blive idrætsaktiv i en lokal forening og gøre idræt til en del af din hverdag.
  • Implementering af fokuspunkter i din hverdag, som du har arbejdet på med coachen.

Projektet dækker alle omkostninger, herunder rejse, ophold, forplejning og alle sportsaktiviteter på Club La Santa. Du får personlig vejledning fra engagerede trænere, der hjælper dig med at finde den bedste idræt og sikre, at du kan fortsætte hjemme i Danmark

En unik mulighed for at komme i gang med idræt og skabe varige vaner!

Kontakt
Har du spørgsmål til sportslejren, er du velkommen til at kontakte Torben Hahn Nygaard fra Parasport Danmark, der er projektleder på sportslejren:

Tlf.: 24 91 44 85
Mail: thn@parasport.dk

Kajak var en af de sportsgrene, der var på programmet på sportslejren 2023
Kajak var en af de sportsgrene, der var på programmet på sportslejren 2023
Håndcykel var igen en del af programmet for 'Den Gode Oplevelse' 2023
Håndcykel var igen en del af programmet for 'Den Gode Oplevelse' 2023

Hvad siger de tidligere deltagere om sportslejren?

I 2022 var 20 deltagere afsted på sportslejren fra den 4.-11. november. Læs om turen her.

”Det er et fristed, når man møder andre ligestillede mennesker, der også har et handicap. Det gør, at alle mødes i øjenhøjde, og derfor er der ikke nogen, der skal føle sig usikre eller udenfor. Alle er klar over, at når vi mødes på denne måde, har alle noget med i bagagen, og det giver et specielt frirum og gør, at alle tør kaste sig ud i noget nyt.” - Anders Beha, deltager 2022

"Jeg meldte mig til ’Den Gode Oplevelse’ fordi, jeg var forholdsvis nyskadet og derfor søgte nogle nye udfordringer, fællesskaber og sport jeg kunne være med til i min nye situation. Det var givet nogle helt nye muligheder og perspektiver og ikke mindst oplevelser og venner for livet." - Tommy Hansen, deltager 2022

"Der er virkelig mange gode minder og fantastiske oplevelser med hjem i kufferten og hjertet, men det ubetinget største er mødet med alle deltagerene på turen. Det er en kæmpe gave at samle fremmede mennesker fra hele landet et sted langt hjemmefra og få et sammenhold, opbakning, støtte og motivation." - Torben Linde, deltager 2021

"For mit vedkommende vejer kufferten hjem til Danmark nu tungere. Den er fyldt godt op med mere mod på livet, nye fede oplevelser sammen med gruppen og et værdifuldt netværk af nye parasportsvenner." - Jane Hansen, deltager 2021. 

 

Funktionel træning med øvelser tilpasset den enkelte deltager var en stor succes på sportslejren 2023
Funktionel træning med øvelser tilpasset den enkelte deltager var en stor succes på sportslejren 2023
For første gang nogensinde var bandagist Brian Lousdal med på turen til La Santa. Til stor hjælp for deltagerne med benproteser
For første gang nogensinde var bandagist Brian Lousdal med på turen til La Santa. Til stor hjælp for deltagerne med benproteser


Puljen 'Den gode oplevelse i et fællesskab med andre'


Puljen er en fælles pulje for personlige legater, som er oprettet af Vanførefonden og Bevica Legater. Formålet med puljen er at give mennesker, der er udfordret af deres bevægelseshandicap, mulighed for gode oplevelser sammen med andre. Den bærende tanke er, at vi alle bliver stærkere og får mere overskud og glæde gennem sociale fællesskaber.

Med midlerne fra puljen har Parasport Danmark skabt sportslejren, hvor puljens formål kan blive båret ud i livet, kombineret med Parasport Danmarks mål om at få flere fysisk udfordrede i gang med at dyrke idræt.

MELD DIG TIL DEN GODE OPLEVELSE HER:

https://form.jotform.com/230433187416352