Parasport Danmark logo hvid.png

Springet til Sparta

PL-længdespringerne Bjørk Nørremark og Emilie Aaen er skiftet til atletikklubben Sparta i foråret. Efter en veloverstået træning reflekterer de over, hvad der gør det nye klubmiljø optimalt for både deres sportslige ambitioner og et atletliv i balance.

Springet til Sparta

På en lun mandag aften midt i maj er Spartas bedste længdespringere samlet omkring den udendørs sandgrav til spring- og tekniktræning. Gennem to timer giver træner Peder Nielsen motiverende instrukser til gruppen og individuel feedback til den enkelte. Atleterne træner fokuseret, men der er også plads til at vende dagen, der er gået, med gruppen, når kroppen skal restituere mellem to spring. De to nyeste medlemmer af miljøet, para-længdespringerne Bjørk Nørremark og Emilie Aaen, er landet rigtig godt i sandet her efter nogle måneder i deres nye klub.

Et godt udviklingsmiljø 
Hvad karakteriserer det gode elitemiljø? En kompetent træner, en dygtig træningsgruppe og nogle gode rammer er tre afgørende elementer. De er alle til stede i Sparta, hvor træner Peder Nielsen har haft stor betydning for Bjørk Nørremarks klubskifte fra naboklubben KIF.  

- De ledte efter en ny længdespringstræner i min gamle klub, fordi min tidligere træner Wojchiech er oppe i årene. Der er ikke mange længdespringstrænere i Danmark, der er på niveau med enten Lars Nielsen (landstræner og bor i Aarhus), Wojchiech eller Peder, der er her i Sparta. Så det var en vurdering af, at hvis jeg skulle have en træner, der var langsigtet frem mod de paralympiske lege i LA, så skulle Sparta være min nye klub, fortæller hun. 

For Emilie Aaen har skiftet i høj grad handlet om at skabe en god ramme omkring hendes hverdag, der både skal rumme træningen og et arbejde som efterskolelærer på Sorø Gymnastikefterskole.  

 

Når folk er fokuserede og tæt på stævner, kan træningen blive ret intens, og her er Emilie god til at få os andre til at grine og sænke skuldrene lidt.
- Bjørk Nørremark 

- Jeg var superglad for at være i min tidligere klub i Hvidovre, men fordi jeg har fuldtidsarbejde og kører i bil to timer hver dag, blev jeg ramt af stresssymptomer. 

Med 500 meter fra hjemmet til Sparta blev klubskiftet for Emilie Aaen en måde at passe på sig selv. Samtidig var det et kæmpe plus at få adgang til den viden, der er i klubbens stærke længedespringsmiljø. 

Styrken i det fælles træningsmiljø 
Bjørk Nørremark og Emilie Aaens nye træner ser en stor værdi i at få flere motiverede atleter ind i træningsmiljøet i Sparta, fordi den interne konkurrence og sparring gør dem bedre individuelt. 

- Det er afgørende, at der er nogen omkring dig, der hæver baren, og det sker ikke i samme grad i mindre klubber, hvor du måske selv er den bedste. Når du dagligt bliver mindet om, at du kun mangler få centimeter for at springe længere end din klubkollega, så kan du se, at det er muligt at tage den næste lille bid. Det er sådan, man flytter sig, fortæller Peder Nielsen. 

- Vi jagter hele tiden de små decimaler, sådan er det jo i elitesport. Det handler om centimeter, og det afhænger af de mindste detaljer. I vores tilfælde er der et ekstra aspekt i at skulle kompensere for en “manglende” hånd eller en blade, der skal håndteres. Det hele er faktorer, der kan skrues på, og jeg tænker faktisk, at det er nogle ret interessante parametre at få lov at skrue på, forklarer Bjørk Nørremark. 

Emilie tilføjer:  

- Når jeg får feedback til bladen, så er det specifikt til mig, men der er masser af anden viden at overføre. Jeg træner på samme måde, som de andre, selvom jeg har en protese, og der er nogle øvelser, der skal tilpasses. Men jo mere mine øvelser minder om dem, de andre laver, desto mere lærer jeg, fordi vi så løfter hinanden. 

Dét at gå ind i en hal, hvor man ved, de dygtigste atleter i Danmark træner, og så se sig selv som én af dem og lave de øvelser, som de laver – det var det mest grænseoverskridende for mig.
- Emilie Aaen

Mod og mangfoldighed er vejen frem 
Selvom de to paraatleter hurtigt er blevet en integreret del af atletikmiljøet i Sparta, så ser Emilie Aaen alligevel tilbage på skiftet med en grad af lettelse. 

- Det handler om at være lidt modig og om at turde, når man er paraatlet – og nu siger jeg paraatlet, fordi jeg tror, det er uafhængigt af sportsgren. Hun uddyber: 

- Dét at gå ind i en hal, hvor man ved, de dygtigste atleter i Danmark træner, og så se sig selv som én af dem og lave de øvelser, som de laver – det var det mest grænseoverskridende for mig. Og tanken slår da også lige ned i én: ’er der en træner, som gider bruge ekstra tid på en protese?’ 

Heldigvis har hun haft god støtte fra Bjørk Nørremark, der altid har indgået i de almene træningsmiljøer i de atletikklubber, hun har repræsenteret gennem årene: 

- Jeg har gennem flere år trænet i miljøer på lignende niveau, så skiftet til Sparta er ikke som sådan en sportslig omvæltning for mig. Det har været nemt at tilpasse sig, måske fordi jeg aldrig har prøvet andet,” siger hun og fortsætter: 

- Jeg har altid haft det lidt ambivalent med ordet “paraatlet”. Jeg ved faktisk ikke helt, om jeg identificerer mig som en paraatlet. Måske mere som et menneske eller en atlet, der dyrker parasport.  

De er begge enige om fordelene ved det mangfoldige træningsmiljø:  

- Vi kan helt sikkert lære rigtig meget af hinanden på tværs af gruppen. De andre lærer forhåbentligt også noget af, at vi er kommet til, lyder det enstemmigt. 

Bjørk Nørremark 
Alder: 21 år 
PL-disciplin: Atletik – længdespring 
Personlig rekord: 5,76 meter 
PL-erfaring: Tokyo 2020 (2021) og Paris 2024 
Udvalgte resultater: PL-bronze 2024, VM 4. plads 2024, VM 5. plads 2021 
Handicap: Medfødt armdefekt (mangler venstre hånd) 

Emilie Aaen 
Alder: 22 år 
PL-disciplin: Atletik – længdespring 
Personlig rekord: 4,73 meter 
PL-erfaring: Debutant ved PL i Paris 2024 
Udvalgte resultater: PL 7. plads 2024, VM 4. plads 2024 
Handicap: Benamputeret over knæet (venstre ben)