Parasport Danmark logo hvid.png

Nogle gange er det guldfisken, der vinder

To svømmehold trives i Randers, hvor træner Morten Brøndum oplever et kolossalt udviklingspotentiale for børn og unge med særlige behov.

Nogle gange er det guldfisken, der vinder

Det er hajens opgave at fange de guldfisk, der glider gennem vandet på tværs af det store bassin i Water and Wellness Randers. 

- Men husk nu, at der er helle under vandet, så der må hajen ikke tage jer, lyder det fra træner Morten Brøndum, der kigger rundt og sikrer sig, at alle forstår konceptet. 

10-årige Karl Veirum bliver udpeget som haj i første runde og med let blottet tandsæt, gør han sig klar, mens to andre drenge på samme alder debatterer, hvordan man bedst ligner en guldfisk i ansigtet, inden de dykker ned under vandoverfladen. 

Kort efter går jagten ind. Guldfiskene, der bliver prikket på ryggen, må forvandle sig til hajer og hjælpe Karl Veirum i jagten. Hurtigt er alle otte svømmeelever med særlige behov blevet transformeret til hajer.  

- Vi fortsætter et par runder mere. Om 10 minutter er der fri leg, lyder det fra Morten Brøndum, der konstant opdaterer med tidsangivelser, så børnene ikke behøver forholde sig til den del.  

Der findes to hold for børn med særlige behov i Swim Team Neptun, som går under navnet Solsikkerne. Tidligere på eftermiddagen var det de 6-9-årige, der var i bassinet, og lige nu er det de 10-13-årige, der er i aktion. 

Bidt med det samme   
Ét af børnene er Karl Veirum, der lige er begyndt til svømning. Det var hans jævnaldrende kammerat fra skolen, Vidar, som overtalte ham til at prøve, og han blev straks bidt af det.  

- Alt er faktisk sjovt ved at gå til svømning. Jeg kan efterhånden holde vejret ret længe under vand, 20 sekunder, tror jeg, og der er mange ting, man kan nå at øve sig på. Og det er slet ikke stressende at være til svømning, fortæller 10-årige Karl Veirum.  

Her er noget centralt i Solsikkernes succes. For Karl Veirum har både et syns- og hørehandicap, og det påvirker hans kognitive kapacitet, når det kommer til vrimlen af indtryk blandt mange mennesker. Hans mor, Grethe Veirum, forklarer: 

- I hverdagen kompenserer han for de udfordringer, han har, og det går faktisk rigtig fint. Men det fylder selvfølgelig en del at skulle anstrenge sig for at følge trop. Han har tidligere gået til atletik, og det var han også glad for, men der var så mange andre at forholde sig til, og det udtrættede ham. Her på holdet er der et helt andet blik for børnene og deres udfordringer. 

- Når jeg er her, tænker jeg kun på svømning og ikke alt muligt andet. Morten (Brøndum, red.) er god til at høre på os, hvad vi gerne vil. Jeg er altid vildt træt på en god måde, når jeg kommer hjem fra svømning, supplerer Karl Veirum. 

Stort udviklingspotentiale 
Træner Morten Brøndum er kravlet op på kanten for at tale om Solsikkerne, og han begynder med at pege mod et andet bassin, hvor en teenagepige med pink badehætte adræt forcerer den ene bane efter den anden med rytmiske crawltag. 

- Bare for at sætte en streg under, hvad det giver børn og unge med særlige behov at blive en del af et sportsfællesskab, så kan man kigge over på Josefine. Jeg måtte bogstavelig talt bære hende rundt i vandet de første tre-fire gange, da hun begyndte hos Solsikkerne, fordi hun led af vandskræk. Nu er hun konkurrencesvømmer, siger svømmetræneren. 

 

Det er den slags oplevelser, som giver et skud ekstra motivation. 

- Udviklingspotentialet er simpelthen så stort for den her gruppe. Det kommer faktisk helt bag på mig indimellem, hvor meget de er i stand til at rykke sig, hvis rammerne er der, fortæller Morten Brøndum. 

Dagens svømmetræning hos Solsikkerne indeholder mange smil, men skal man tro deres træner, så er det ikke altid nemt at få børnene i gang. 

- Nej, der skal nok være noget brok, men sådan er det jo for alle børn. Heldigvis kommer smilene altid, og det er jo den anden del af den udvikling, vi ser. Børnene får en god oplevelse og en masse selvtillid, som forplanter sig til resten af deres tilværelse, kommenterer Morten Brøndum, der oprindelig er uddannet skolelærer med solid erfaring med børn med særlige behov. 

Gik under hajernes radar 
Morten Brøndum er i dag fuldtidsansat i Swim Team Neptun, hvor han i en tætpakket hverdag også træner de bedste svømmere i klubben. 

- Hver torsdag morgen træner jeg elitesvømmere. Efterfølgende tager jeg hjem og laver kontorarbejde, og så skal jeg herned igen klokken 16, hvor jeg har Solsikkerne. Jeg er ved at være helt slukket for energi på det tidspunkt, siger han og tilføjer: 

- Men når jeg kommer hjem bagefter, siger min kone, at det er det samme hver gang. Jeg er bare ét stort smil og har haft de fedeste oplevelser. 

Dagens svømmetræning lakker mod enden, og Morten Brøndum opdager en guldfisk, der er gået under hajernes radar og som stille og roligt glider rundt bagerst i bassinet og har svært ved at skjule et smil, idet han bliver spottet.

Guldfiskene kan ikke blive spist af hajen, når de er under vandet. Legen er med til at gøre børnene trygge i vandet.
Guldfiskene kan ikke blive spist af hajen, når de er under vandet. Legen er med til at gøre børnene trygge i vandet.

Solsikkernes træner udbryder: 

- Hov, vent, stop, der er sørme da én tilbage. Vi har imod alle odds en sejr til en guldfisk, det er altså rigtig godt klaret!