Parasport Danmark logo hvid.png

Roskilde Handicap Idrætsforening

Klubinfo

Klub nr.
03 014
Adresse
Lindevej 20, 4000 Roskilde
Mobil
26127474
E-mail
geert@mrh.dk
Hjemmeside
http://www.roskildehandicapif.dk/
Klubtype
Medlem
DIF nr.
19003113

Kontaktperson(er)

Navn
Poul Madsen
Rolle
Sekretær
E-mail
pmvi@trekantnet.dk
Navn
Kirsten Kjeldstrøm
Rolle
Kasserer
Navn
Geert Hansen
Rolle
Formand
Mobil
26127474
E-mail
geert@mrh.dk
Navn
Bitten Bolvig

Idrætter

Roskilde Handicap Idrætsforening understøtter følgende idrætter

Boccia

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
8,80
Tid og sted

Tirsdag 16.00 - 18.00 Hovedbygningen, Helligkorsvej 5, kld., 4000 Roskilde

Kontakt afdelingsleder:Ulrich Banas

Tlf: 29102847

E-mail : boccia@rohif.dk

Andet

Bowling

Aldersgruppe
Voksne
Tid og sted

Torsdag 13.00 - 14.00 Roskilde Bowling Center.

Kontakt afdelingsleder Lars FriisRasmussen

Tlf: 26856998

E-mail : bowling@rohif.dk

Andet

Elektronskydning

Handicaptyper
Synshæmmede
Aldersgruppe
8,80
Tid og sted

Mandag 13.30 - 18.00 Klubhuset.

Kontakt afdelingsleder Jan Olsen

Tlf: 40917964

E-mail:el-skydning@rohif.dk

Andet

Showdown

Aldersgruppe
13,80
Tid og sted

Tirsdag Kl. 13.00- 18.00

Klubhuset Kildegården, Helligkorsvej 5, 4000 Roskilde

Kontaktperson: Lars Friis Rasmussen 26 85 69 98 E-mail: showdown@rohif.dk

Andet


Skydning

Aldersgruppe
8,80
Tid og sted

Onsdage 13 - 17 i Klubhuset.

Kontakt afdelingsleder Riitta Christensen, tlf. 24 24 02 19 eller på skydning@rohif.dk

Andet

Svømning

Aldersgruppe
8,80
Tid og sted

Onsdag 16.30 - 18.30 i Skt. Jørgensbadet

Kontakt: Peter Lendal, tlf. 28 14 35 05 eller på lia.holmbom@webspeed.dk


Lørdag 10.00 - 12.00 i Maglegårdsbadet 

kontakt: Erik Vogeley, tlf. 61 70 10 56 eller på svoemning@rohif.dk

Andet

Tandem

Handicaptyper
Synshæmmede
Aldersgruppe
Voksne
Tid og sted

Mandag 09.45 - 12.00 + frokost i sommerhalvåret.

Klubhuset Kontakt Ole Bæk Nielsen, tlf. 32 50 91 37 eller på tandem@rohif.dk

Andet