Parasport Danmark logo hvid.png

LAVIA - Århus

Klubinfo

Klub nr.
12 013
Adresse
Søskrænten 116, Stavtrup, 8260 Viby J
Mobil
22 38 81 79
E-mail
pernillehsorensen@gmail.com
Hjemmeside
Klubtype
Medlem
DIF nr.
19003129

Kontaktperson(er)

Navn
Pernille Sørensen
Rolle
Kasserer
Mobil
22 38 81 79
E-mail
pernillehsorensen@gmail.com
Navn
Anette Astrup
Mobil
21 47 68 39
E-mail
anette.astrup@email.dk

Idrætter

LAVIA - Århus understøtter følgende idrætter

Børneidræt

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede, Døve, Synshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tovshøjskolen

Janesvej 2

8220 Brabrand

 

Onsdag  kl. 15.30 - 17.00

El-Hockey

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tovshøjskolen

Janesvej 2

8220 Brabrand

 

Onsdag  kl. 16.00 - 17.45

Goalball

Handicaptyper
Synshæmmede
Aldersgruppe
Alle

Gymnastik

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Springcenter Aarhus
Hvidkildevej 11
8240 Risskov


Lørdage fra 10-12

Se datoerne på vores hjemmeside LAVIA-Århus.dk

Floorball

Handicaptyper
Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Gymnastiksalen

Tilst Skole

Tåstumvænget 8

8381 Tilst

Fredag  kl. 18.00 - 21.00

Kørestolsbasket

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tovshøjskolen

Janesvej 2

8220 Brabrand

 

Tirsdag  kl. 18.30 - 20.30

Torsdag kl. 18.30 - 20.30

Powerchair Football

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tovshøjskolen

Janesvej 2

8220 Brabrand

 

Tirsdag  kl. 16.00 - 18.30

Torsdag kl. 16.00 - 18.30

Kørestolsrugby

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tovshøjskolen

Janesvej 2

8220 Brabrand

 

Mandag  kl. 17.00 - 19.00

Onsdag kl. 18.00 - 21.00

Showdown

Handicaptyper
Synshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Sønderallé 10, 3. sal tv.

8000 Århus C

 

Onsdag  kl. 17.30 - 21.00

Torsdag kl. 17.30 - 21.00

Svømning

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede, Døve, Synshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tovshøjskolen

Janesvej 2

8220 Brabrand

 

Tirsdag kl. 19.15 - 21.30

Varmtvandsgymnastik

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Lokalcenter Møllestien

Grønnegade 10

8000 Århus C

 

Tirsdag kl. 17.00 - 19.00

Torsdag kl. 18.00 - 20.00