Parasport Danmark logo hvid.png

Idrætsforeningen for Handicappede i Aalborg

Klubinfo

CFR nr.
1226272
Adresse
Teglgårds Plads 1, niv. 9, 9000 Aalborg
Telefon arbejde
98167282
Mobil
23 31 06 77
E-mail
kontakt@ihaalborg.dk
Hjemmeside
http://ihaalborg.dk/
Klubtype
Medlem
DIF nr.
19003134
Klubnummer
03 134

Kontaktperson(er)

Navn
Lars Henrik Thyregod Jensen
Rolle
Bestyrelsesmedlem
Mobil
51624635
E-mail
lhtjdesign@live.dk

Idrætter

Idrætsforeningen for Handicappede i Aalborg tilbyder følgende idrætter

Badminton

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Døve, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted
Fredage kl. 15.45 - 17.15

Løvvanghallen
Løvbakken 6, 
9400 Nørresundby

Boccia

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede, Døve, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tirsdage  kl. 16.00 - 18.00


Nordkraft
Multisalen, niv. 3
Teglgårds Plads 1, 

9000 Aalborg

Bordtennis

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Døve, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Mandage kl. 17.00 - 19.00


Nordkraft
Multisalen, niv. 3
Teglgårdsplads 1,
9000 Aalborg

Bowling

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Døve, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Fra 12 år
Tid og sted

Fredage kl. 14 - 16

Løvvang Bowling Center,

Løvbakken 8,

9400 Nørresundby

Dans

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Døve, Synshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Børn og unge
Tid og sted

Tirsdage kl. 17 - 18


Tornhøj Idræts Center
Dansesalen
Tornhøjvej 1,

9220 Aalborg Ø.

Andet

Aktiviteten hedder "KIDZ Happy Dance".


Det er ikke traditionel dans - men masser af bevægelse til god musik

El-Hockey

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
6,0
Tid og sted

Mandage kl. 16.00 - 18.00

Nordkraft
Multisalen, niv. 3
Teglgårds Plads 1,
9000 Aalborg

Floorball

Handicaptyper
Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
15,0
Tid og sted

Torsdage kl. 16 - 17.30


Tornhøj Idræts Center
Tornhøjvej 1,

9220 Aalborg Ø.


Fodbold

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Tirsdage

• U15/Ungdom: kl. 16.30 - 17.30
• Senior: kl. 17.00 - 18.30

Aalborg Chang
Provstejorden 13,
9000 Aalborg

Goalball

Handicaptyper
Synshæmmede
Aldersgruppe
Fra 10 år
Tid og sted

Fredage kl. 16.00 - 18.30


Tornhøj Idrætscenter
Tornhøjvej 1,
9220 Aalborg Ø

Gymnastik

Handicaptyper
Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Fra 18 år
Tid og sted

Tirsdage kl. 18 - 19


Tornhøj Idræts Center
Dansesalen
Tornhøjvej 1,

9220 Aalborg Ø.

Andet

Holdet hedder Happy Dance - for voksne med udviklingshandicap.

Håndbold

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
6,0
Tid og sted

Holdet hedder "KIDZ Håndbold"


Målgruppe: Børn og unge med udviklingshandicap i den skolepligtige alder.

Mandage kl. 17.00 - 18.00

Gistrup Hallen
Hadsundvej 407,
9260 Gistrup

Kajak

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Synshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Søndage kl. 10.00 - 12.00


Kano og Kajakklubben Limfjorden
Thistedvej 112,
9400 Nørresundby
Andet

Alle handicapgrupper > 16 år, der kan modtage og forstå informationer.

Kræver nogen benfunktion.

Kørestolsbasket

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Fra ca. 15 år
Tid og sted

Mandage kl. 19.00 - 21.00

Torsdage kl. 17.30 - 20.00


Multisalen, niv. 3
Nordkraft
Teglgårds Plads 1,
9000 Aalborg

Kørestolshockey

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Torsdage kl. 16.00 - 18.00


Nordkraft
Multisalen, niv. 3
Teglgårdplads 1,
9000 Aalborg

Andet

Også kaldet Powerchair Floorball

Powerchair Floorball

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle

Powerchair Football

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Mandage og torsdage (begge dage)  kl. 18.00 - 20.00


Nordkraft
Multisalen, niv. 3
Teglgårdsplads 1,
9000 Aalborg

RaceRunning

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
6,0
Tid og sted

Onsdage kl. 15.30 - 17.00

Lørdage kl. 11.00 - 12.00


Aalborg Atletik & Motion

Skovdalen Atletikstadion
Søndre Skovvej 2,
9000 Aalborg

Andet

Målgruppe: Alle handicapgrupper med benfunktion > 6 år

Sejlsport

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede
Aldersgruppe
Fra 10 år
Tid og sted

Tirsdage kl. 17.00 - 20.00  (kun maj-okt)

Torsdage kl. 17.00 - 20.00 (kun maj-okt)


Aalborg Sejlklub

Skydebanevej 40,

9000 Aalborg

Skydning

Handicaptyper
Bevægelseshæmmede, Døve, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Fra 12 år
Tid og sted

Mandage kl. 17.00 - 19.00


Vadumhallen

Søndermarken 20,

9430 Vadum

Svømning

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Døve, Synshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Svømning - motion & konkurrence:

(Alle. Børn og unge, øvede og uøvede primært fra kl. 15)


Mandage kl. 11.00 - 19.30

Vadumhallen

Søndermarken 20,

9430 Vadum


Svømning - motion & konkurrence:

(Hovedsageligt børn & unge)


Onsdage kl. 15.45 - 17.30 (flere hold)

Gl. Lindholm Skole

Lindholmsvej 65,

9400 Nørresundby


Aqua-Bike (Spinning i vand):

Mandage kl. 10.00 og 19.30
Fredage kl. 13.00 - 14.00


Vadumhallen

Søndermarken 20,

9430 Vadum

Varmtvandsgymnastik

Handicaptyper
ADHD, Bevægelseshæmmede, Døve, Synshæmmede, Udviklingshæmmede
Aldersgruppe
Alle
Tid og sted

Mandage (flere hold)

Vadumhallen

Søndermarken 20,

9430 Vadum

 

Onsdage kl. 14.30 - 15.30

Gl. Lindholm Skole

Lindholmsvej 65,

9400 Nørresundby

 

Aqua-Bike (Spinning i vand):


Mandage kl. 10.00 og 19.30
Fredage kl. 13.00 - 14.00


Vadumhallen

Søndermarken 20,

9430 Vadum